Malowanie proszkowe

Home - Usługi - Malowanie proszkowe

Do malowania proszkowego wykorzystuje się naelektryzowane cząstki farby proszkowej, które nakłada się na powierzchnię przewodzącą, jaką jest na przykład metal. Warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego elementu dzięki siłom elektrostatycznym. Do malowania proszkowego wykorzystuje się dwie techniki elektryzacji oraz nakładania farby proszkowej, a jest to: natrysk elektrostatyczny oraz natrysk elektrokinetyczny.

 

Lakiernictwo proszkowe

Lakiernictwo proszkowe to nic innego, jak odmienne określenie malowania proszkowego. Ma ono naprawdę bardzo wiele zalet. To m.in. zabezpieczenie przed korozją, brak emisji rozpuszczalników do środowiska, oszczędności energetyczne ze względu na możliwość użycia zamkniętych układów wentylacji, a także idealne maskowanie niedokładności obróbki mechanicznej. Lakiernictwo proszkowe jest także bardzo ekonomiczne i ekologiczne ze względu na niemal stuprocentowe wykorzystanie materiału malarskiego. Nieosadzone cząstki proszku można zaś bez problemu odzyskać.

 

Co to jest malowanie proszkowe?

Jak wspominaliśmy na początku, malowanie proszkowe polega na rozpyleniu na metalową i przewodzącą powierzchnię naelektryzowanych cząstek farb za pomocą pistoletu. Zarówno ładunek, jak i aplikacja jest możliwa dzięki natryskowi elektrokinetycznemu lub elektrostatycznemu. Farba nałożona na powierzchnię jest następnie utwardzana pod wpływem wysokiej temperatury. W efekcie powstaje twarda powłoka. Ta metoda jest idealna do zastosowania na podstawy do stołów czy też knagi.

 

Malowanie proszkowe – zalety

Malowanie proszkowe ma bardzo wiele zalet, a za główne plusy tej metody uważa się:

  • ekonomiczność, ponieważ malowanie proszkowe jest bardzo trwałe i zapewnia estetyczny wygląd powierzchni na długi czas – pomalowane elementy rzadko wymagają ponownego malowania,
  • malowanie proszkowe skutecznie zabezpiecza przed rdzą, promieniowaniem UV, wilgocią, wysokimi i niskimi temperaturami oraz solą,
  • możliwość uzyskania znacznie lepszego efektu w porównaniu z tradycyjnymi metodami malowania, dodatkowo kolory są znacznie bardziej nasycone, a powłoka nie matowieje i nie łuszczy się wraz z upływem czasu,
  • odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne,
  • w procesie malowania proszkowego nadmiar proszku nie przywiera do malowanego materiału, co pozwala uniknąć sytuacji, w której farba gromadzi się w jednym miejscu, przez co konieczne jest powtarzanie całego procesu,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – zarówno jeśli chodzi o ludzi, jak i środowisko, ponieważ malowanie proszkowe nie powoduje tak dużej emisji oparów, a dodatkowo generuje jedynie niewielką ilość odpadów.

 

Etapy malowania proszkowego

Proces malowania proszkowego można podzielić na trzy główne etapy, gdzie pierwszy obejmuje przygotowanie materiału do malowania, drugi pokrywanie go farbą, a trzeci utwardzanie. Podczas pierwszego etapu należy oczyścić malowany proszkowo przedmiot ze wszystkich zanieczyszczeń. Dzięki temu zyska on znacznie lepszą przyczepność. Najczęściej czyści się go w specjalnej myjni automatycznej, która przeprowadza nie tylko czyszczenie mechaniczne, ale i chemiczne. Podczas mycia elementy zostaje także odtłuszczony i zabezpieczony przed korozją i tworzeniem się odprysków i nierówności na powierzchni.

Kolejnym etapem jest nakładanie farby na przygotowaną powierzchnię. Farba w postaci proszku aplikowana jest metodą natryskową. Proszek bardzo szybko i skutecznie przyczepia się do powierzchni. Do malowania proszkowego można używać różnego rodzaju farb, np. epoksydowych, poliestrowych czy też poliestrowo-epoksydowych.

Trzecim i ostatnim etapem malowania proszkowego jest utwardzanie farby. Element pokryty proszkiem umieszcza się w tym celu w piecu lakierniczym, gdzie panuje temperatura 200°C. Podczas tego procesu powłoka ulega stopieniu i utwardzeniu – trwa to około 20 minut.

 

Zobacz inne usługi
Naszym klientom oferujemy też przygotowanie wizualizacji, rysunku poglądowego, dokumentacji wykonawczej czy samego elementu na podstawie szkicu, dostarczonego wzoru lub modelu 3D części.
Usługi CAD