Cynkowanie ogniowe

Home - Usługi - Cynkowanie ogniowe

Cynkowanie ogniowe stosowane jest do zabezpieczania przed korozją konstrukcji wykonanych z żelaza oraz jego stopów. Może stanowić także dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi metali miękkich. Polega na nałożeniu mechanicznie powłoki cynku na stal poprzez zanurzenie odpowiednio przygotowanych wyrobów stalowych w kąpieli płynnego cynku. Konieczne jest poprzedzenie tego procesu przygotowaniem materiałów poprzez ich odtłuszczenie, trawienie i topnikowanie. Odtłuszczanie służy usunięciu zatłuszczeń, które pojawiły się w czasie procesu produkcyjnego, transportu, a także w trakcie przechowywania. Trawienie usuwa zaś substancje niemetaliczne (jak rdza oraz zgorzelina). Topnikowanie ma natomiast zapewnić prawidłowy przebiegu reakcji chemicznych, które występują w procesie cynkowania.

 

Cynkowanie zanurzeniowe

Cynkowanie zanurzeniowe to inna nazwa cynkowania ogniowego. Jest to wyjątkowo skuteczna i znana od niemal 200 lat metoda zabezpieczania antykorozyjnego. Za największe plusy cynkowania zanurzeniowego uznaje się: wysoki poziom ochrony części budowlanych, wytrzymałość i odporność na uderzenia i tarcie, ochronę katodową, niewygórowane ceny, brak konieczności konserwacji oraz bezpieczeństwo dla środowiska.

 

Cynkowanie galwaniczne a ogniowe

Cynkowanie galwaniczne wykonywane jest za pomocą prądu, a więc w procesie elektrolizy. Z kolei cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu elementu w rozgrzanym i rozpuszczonym cynku. Cynkowanie galwaniczne czyni powłokę cynku gładką i jednolitą, bez jakichkolwiek zgrubień czy nadlewów. Warto jednak pamiętać, że może być niedokładne, dlatego element będzie nie we wszystkim miejscach ocynkowany w 100%. Z kolei elementy cynkowane metodą ogniową są znacznie wytrzymalsze, a powłoka zapewnia lepszy poziom ochrony przez dłuższy czas.

 

Cynkowanie ogniowe – zastosowanie

Cynkowanie ogniowe stosowane jest m.in. w celu zabezpieczenia przedmiotów wykonanych ze stali przed korozją. Rdza utrudnia, a często wręcz uniemożliwia korzystanie z różnego rodzaju sprzętów, jak i instalacji. Dotyczy to na przykład instalacji elektrycznej czy grzewczej, a także podzespołów samochodów, motorów, a także rowerów. Cynkowanie ogniowe pozwoli więc ochronić powierzchnię przed negatywnym wpływem wilgoci, a więc tym samym zadba o bezpieczeństwo użytkowników tych przedmiotów oraz instalacji. Cynkowanie ogniowe znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle elektrycznym, budowlanym oraz motoryzacyjnym. Warto mieć świadomość, że w każdym domu czy mieszkaniu znajduje się wiele ocynkowanych przedmiotów, z których korzysta się na co dzień.

 

Zalety cynkowania ogniowego

Wśród wielu zalet cynkowania ogniowego warto wyróżnić przede wszystkim fakt, że skutecznie chroni ono powierzchnie na wiele lat. Dodatkowo – co bardzo istotne – ocynkowane przedmioty nie wymagają konserwacji. Dużym plusem tego procesu jest także jego trwałość, którą określa się na kilkanaście lat, a w bardzo sprzyjających warunkach – nawet do 50 lat. Tak, to prawda – eksploatowana ocynkowana ogniowo stal będzie skutecznie chroniona przez pół wieku. Jest to więc rozwiązanie niezwykle ekonomiczne. I choć koszt cynkowania ogniowego może się na początku wydać wysoki, warto zdać sobie sprawę, na jak wiele lat będzie ono wystarczało.

Zobacz inne usługi
Naszym klientom oferujemy też przygotowanie wizualizacji, rysunku poglądowego, dokumentacji wykonawczej czy samego elementu na podstawie szkicu, dostarczonego wzoru lub modelu 3D części.
Usługi CAD