Spawanie metodą TIG 141 jest bardzo popularne oraz niezwykle uniwersalne. Polega na wykorzystaniu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon, hel lub też ich mieszanki. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nie można natomiast stosować azotu. Metodę tę można wykorzystać zarówno do spawania automatycznego, jak i ręcznego. Sprawdza się ona do spawania wszystkich gatunków stali prądem stałym. Znajduje też zastosowanie w przypadku łączenia aluminium i stopów aluminium przy użyciu prądu przemiennego. Pozwala uzyskać naprawdę wysokiej jakości złącza spawane.
Warto zacząć od tego, że podczas spawania elektrodą wolframową łuk jarzy się pomiędzy elektrodą nietopliwą z czystego wolframu lub wolframu uszlachetnionego tlenkami (tlenek toru(IV), tlenek cyrkonu(IV), tlenek lantanu(III) i innymi) a spawanym materiałem. Elektroda wolframowa najczęściej podłączona jest do ujemnego bieguna, zaś zacisk masy do bieguna dodatniego. Dzięki temu wytwarza się więcej ciepła w miejscu powstawania spoiny, a także powstaje mniejsze obciążenie elektrody wolframowej.
Stal nierdzewna to materiał, który znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest wysoka odporność na rdzę. Wykorzystuje się ją zatem w wielu różnych gałęziach przemysłu. U nas powstają z niej najczęściej podstawy do stołów oraz knagi. Spawanie stali nierdzewnej wykonujemy przy pomocy metody TIG, która pozwala na spawanie elementów, których grubość wynosi od części dziesiętnych milimetra do nawet kilkuset milimetrów.
Za pomocą metody TIG można spawać zarówno stal niskostopową, jak i wysokostopową, a także metale nieżelazne, czyli aluminium, miedzi, magnezu, a także niklu i jego stopów. Sprawdzi się ona również do łączenia elementów wykonanych ze stali nierdzewnej oraz metali, które wymagają neutralnego gazu ochronnego. Spawanie TIG to metoda uniwersalna, która ma szeroki zakres zastosowań i można tworzyć z jej pomocą konstrukcje o szerokim zakresie grubości złączy.
TIG jest to metoda spawania uznawana za jedną z najbardziej wszechstronnych. Sprawdza się świetnie do spawania elementów cienkich, na podkładce grafitowej oraz ceramicznej, a także na podkładce ze stali żaroodpornej. Spawanie TIG ma wiele zalet, ale za te najważniejsze uznaje się następujące: